Horizonte grimztanti saulė nudažo Nilo vandenis purpurine šviesa, o dykumos smėlynai atsispindi auksiniais tonais – taip baigiasi dar viena diena faraonų šalyje. Egiptas, civilizacija, kurios istorija matuojama tūkstantmečiais, XXI amžiuje atrado naują gyvenimą turizmo žemėlapyje. Po neramių metų ir globalių sukrėtimų kelionė į Egiptą sugrįžo į lietuvių keliautojų favoritus, ypač šaltajam sezonui įsibėgėjant.
Šiuolaikinis Egiptas: komforto oazė su istorijos prieskoniu
Turistų srautai į Egiptą nemeluoja – ši kryptis tapo populiari dėl unikalaus derinio, kurio nesutiksi kitur. Viena vertus – tūkstantmečių senumo paminklai, kita vertus – modernūs kurortai su visais patogumais. Turizmo industrijos stebėtojai pastebi, kad lietuviai ypač vertina „viskas įskaičiuota” sistemos prieinamumą Egipte, kai viena kaina apima skrydį, apgyvendinimą, maitinimą ir pramogas.
Raudonosios jūros pakrantėje išsidėstę kurortai – Hurghada ir Šarm el Šeichas – kasmet atsinaujina ir plečia viešbučių infrastruktūrą. Išskirtiniai prabangūs kompleksai siūlo baseinų sistemas, vandens parkus ir privačius paplūdimius. Kelionių rinkoje matome, kad Egipto kurortuose savaitės poilsis su „viskas įskaičiuota” maitinimu prasideda nuo 650 eurų asmeniui, įskaitant skrydį ir pervežimus – tai kaina, su kuria sunku konkuruoti Europos kurortams.
Saugumo situacija, kuri anksčiau kėlė abejonių, dabar yra griežtai kontroliuojama. Turistiniuose regionuose veikia sustiprintos apsaugos priemonės, viešbučių kompleksuose diegiamos šiuolaikinės saugumo sistemos, o turistų zonos yra nuolat stebimos – visa tai leidžia turistams, net ir su mažais vaikais, jaustis užtikrintai.
Plaukimas Nilu – istorinė kelionė su šiuolaikiniais patogumais
Kiekvienas keliautojas, norintis pažinti tikrąjį Egiptą, turėtų išbandyti kruizą Nilu. Šios 3-7 naktų kelionės dažniausiai prasideda Luksore arba Asuane, o plaukimo metu lankomi svarbiausi senovės Egipto paminklai abiejuose upės krantuose – nuo Karnako šventyklos iki Karalių slėnio.
Vietos gidai pasakoja, kad Nilo kruizas leidžia turistams pamatyti tokias Egipto puses, kurių neįmanoma išvysti įprastinėse kurortų zonose. Šiuolaikiniai kruiziniai laivai siūlo aukšto lygio komfortą – nuo oro kondicionierių kajučių iki restoranų, baseinų ir net sveikatingumo centrų.
Kainų spektras kruiziniams laivams platus – nuo ekonominės klasės, kainuojančios apie 450 eurų asmeniui už savaitę, iki prabangių plaustų, kurių kaina gali siekti ir 1200 eurų. Populiariausi kruiziniai laivai siūlo patogias kajutes su panoraminiais langais ir vaizdu į legendinę upę, kurios krantai vilioja keliautojus jau tūkstančius metų.
Piramidžių šešėlyje: klasikinės ir naujos Kairo patirtys
Nors poilsinės kelionės prie jūros vis dar populiariausios, kultūrinis Egipto aspektas tampa vis svarbesniu traukos elementu. Vienos dienos ekskursija į Kairą ir Gizos piramides – tai būtina klasikinės Egipto programos dalis, dabar papildyta naujomis galimybėmis.
Didysis Egipto muziejus (GEM), kurio atidarymas laukiamas artimiausioje ateityje, taps didžiausiu archeologijos muziejumi pasaulyje ir pristatys visą Tutanchamono lobių kolekciją po vienu stogu, įskaitant garsiąją auksinę kaukę.
Šiandienos ekskursijos į piramides organizuojamos mažesnėmis grupėmis, su profesionalesniais gidais, o lankytojų srautai reguliuojami efektyviau – tai leidžia turistams mėgautis istorinėmis vietomis be anksčiau buvusių spūsčių. Kelionių organizatoriai pabrėžia, kad ekskursija į Kairą ir Gizos plynaukštę išlieka vienu populiariausių papildomų pasirinkimų tarp poilsiautojų.
Luksoras – atvirasis muziejus, kuris nenustoja stebinti
Luksoras – miestas, kadaise buvęs galingųjų Tėbų sostine – šiandien dažnai vadinamas didžiausiu pasaulyje muziejumi po atviru dangumi. Rytiniame Nilo krante iškilę monumentalūs Karnako ir Luksoro šventyklų kompleksai, o vakariniame – garsusis Karalių slėnis su faraonų laidojimo vietomis.
Archeologų bendruomenė pastaraisiais metais Luksore padarė nemažai sensacingų atradimų. 2023 metais atrastas „Auksinių miestų” kompleksas ir nauji kapai Karalių slėnyje praplėtė turistines galimybes, leisdami lankytojams pamatyti tai, kas dar visai neseniai buvo paslėpta po smėliu.
Restauruota procesijų alėja, jungianti Karnako ir Luksoro šventyklas, tapo nauju traukos centru. Šis 2,7 kilometrų ilgio kelias, iš abiejų pusių apstatytas sfinkso statulomis, buvo naudojamas senovės egiptiečių šventėms ir procesijoms. Dabar, po ilgų restauracijos darbų, ši alėja vėl atgijo ir pritraukia tūkstančius lankytojų.
Po vandens paviršiumi: spalvingas Raudonosios jūros pasaulis
Raudonosios jūros pakrantė – tai ne tik viešbučiai ir paplūdimiai. Šarm el Šeicho ir Hurgados apylinkėse esantys koralų rifai laikomi vienais spalvingiausių ir geriausiai išsilaikiusių pasaulyje, pritraukiančiais nardymo entuziastus iš viso pasaulio.
Nardymo ekspertai pabrėžia Egipto rifų unikalumą – jie prieinami tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems narams. Nors anksčiau nardymas buvo laikomas ekstremaliu užsiėmimu, šiandien tai tapo įprasta ekskursija, kurią gali išbandyti beveik kiekvienas turistas.
Vietiniai nardymo centrai siūlo įvairias programas – nuo vienkartinių pažintinių nardymų, kainuojančių nuo 50 eurų, iki visaverčių PADI sertifikavimo kursų, kurių kainos prasideda nuo 300 eurų. Ras Mohamed nacionalinis parkas, Tiran sala ir legendinis SS Thistlegorm laivo vrakas – tai vos keletas populiariausių nardymo vietų, kasmet sulaukiančių vis daugiau lankytojų iš Lietuvos.
Už turistinių maršrutų ribų: Baltoji dykuma ir El Gouna
Nors tradiciniai Egipto maršrutai išlieka populiariausi, vis daugiau turistų ieško naujų, mažiau pramintų takų. Baltoji dykuma – unikalus nacionalinis parkas Vakarų dykumoje – stebina neįprastomis baltomis kalkakmenio formacijomis, kurios atrodo tarsi atkeliavusios iš kitos planetos.
El Gouna – išskirtinis kurortas netoli Hurgados – dėl savo kanalų ir lagūnų sistemos dažnai vadinamas „Egipto Venecija”. Šis kurortas ypač populiarus tarp keliautojų, ieškančių ramesnio poilsio aukštesnio lygio aptarnavimo aplinkoje, be įprasto turistinio šurmulio.
Kelionių organizatorių teigimu, El Gouna atstovauja visiškai kitokį Egiptą – be įkyrių prekiautojų, su europietišku aptarnavimo standartu ir aukšta aplinkos kokybe, kas vis labiau vertinama išrankesnių turistų.
Svarbu žinoti prieš kelionę: praktiniai patarimai
Klimato sąlygos išlieka vienu svarbiausių faktorių planuojant kelionę į Egiptą. Optimaliausias laikas keliauti – nuo spalio iki balandžio, kai temperatūra svyruoja tarp malonių +25°C ir +30°C. Vasaros mėnesiais, ypač liepos-rugpjūčio, kai temperatūra dažnai pakyla virš +40°C, kelionė gali būti varginanti nepripratusiems prie dykumos karščio.
Vizų sistema lietuviams tapo paprastesnė – turistinę vizą galima įsigyti atvykus į Egipto oro uostą už 25 JAV dolerius arba užsisakyti elektroninę vizą iš anksto per oficialią Egipto vyriausybės platformą.
Finansiniai aspektai taip pat pasikeitė – didžioji dalis viešbučių ir didesnių parduotuvių priima tarptautines kreditines korteles, tačiau smulkiems pirkiniams turgavietėse ir arbatpinigiams vis dar rekomenduojama turėti grynųjų Egipto svarų.
Turizmo sektoriaus profesionalai pastebi, kad populiariausia kelionių į Egiptą forma išlieka organizuotos kelionės su čarteriniais skrydžiais, leidžiančios turistams gauti pilną paslaugų paketą už fiksuotą kainą. Tuo tarpu savarankiški keliautojai atranda Egiptą per reguliariuosius skrydžius į Kairą su persėdimais Varšuvoje ar Stambule.
Nepriklausomai nuo pasirinkto keliavimo būdo, Egiptas išlieka viena patraukliausių kelionių krypčių lietuviams, ieškantiems istorijos, kultūros ir kokybišo poilsio derinio už prieinamą kainą. Paslaptingos senovės civilizacijos liekanos, žaliuojantys Nilo krantai ir spalvingas Raudonosios jūros povandeninis pasaulis – visa tai vos kelių valandų skrydžio atstumu.